Poradnik pacjenta - wizyta u dentysty - O dentystach

Dentysta Ruda Śląska

Różnica między dentystą, a stomatologiem


Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że stomatolog i dentysta to tak naprawdę współcześnie są synonimy. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro obie te nazwy są połączone z tą samą dziedziną medycyny. Jednak, co ciekawe, k

Poradnik pacjenta - wizyta u dentysty - O dentystach Dentysta Ruda Śląska
iedyś w Polsce istniało rozróżnienie między stomatologiem, a dentystą. Ta różnica w nazewnictwie tych dwóch profesji polegała na tym, że mianem dentysty określało się tylko specjalistę zajmującego się leczeniem i profilaktyką zębów, natomiast nazwa stomatolog była zarezerwowana dla lekarza zajmującego się również schorzeniami jamy ustnej, błony śluzowej czy stawu żuchwowego. Od kilkunastu lat różnica między dentystą, a stomatologiem nie występuje, obecnie po ukończeniu odpowiednich studiów otrzymuje się dyplom lekarza dentysty.


Jak uniknąć płacenia sporych sum za wizyty u dentysty?

W związku z tym, że ceny usług stomatologicznych z roku na rok stają się coraz wyższe, wiele osób jest zmuszonych do korzystania z pomocy Narodowego Funduszu Zdrowia w tym zakresie. Jest to oczywiście możliwe i wiele wizyt odbywa się właśnie dzięki funduszom uzyskanym ze środków państwa, ale decydując się na refundowaną wizytę musimy pamiętać o tym, że być może czas leczenia bardzo przeciągnie się w czasie. Zwykle nie istnieje bowiem możliwość umówienia się na wizytę w przeciągu kilku dni. Trzeba więc czekać, a w przypadku leczenia zębów może stać się nie tylko kłopotliwe, ale także bardzo bolesne. Wielu pacjentów, którzy mają problemy z zębami musi wobec tego korzystać z prywatnych usług stomatologicznych.

Jak w każdej dziedzinie, również jeśli chodzi o stomatologię bardzo istotne są umiejętności praktyczne. Trzeba wykazać się bardzo precyzyjnymi ruchami oraz doskonałą wiedzą z zakresu na przykład umieszczenia nerwów w konkretnych zębach, aby nie wyrządzić przyszłym pacjentom krzywdy. Wobec tego w trakcie studiów dentystycznych możemy spodziewać się zajęć praktycznych. Co prawda, na początku swojej edukacji w zakresie stomatologii studenci najczęściej wykonują nieskomplikowane zabiegi dentystyczne na woskowych odlewach, ale razem z nabieraniem doświadczenia przechodzą do bardziej realistycznych modeli. W końcu, po zdobyciu większej wiedzy z zakresu stomatologii mogą wykonywać prawdziwe zabiegi stomatologiczne.


Co zrobić, żeby nie bolały zęby?

W celu maksymalnego ograniczenia wystąpienia bólów zębów na tle zmian w obrębie tkanki twardej i stanów chorobowych miazgi należy:

dbać o higienę jamy ustnej:
przynajmniej 2 razy dziennie szczotkować zęby pastą zawierającą fluor;
delikatnie szczotkować dziąsła i język;
przestrzenie międzyzębowe czyścić nicią dentystyczną;
stosować płyn do higieny jamy ustnej;
ograniczyć spożycie produktów zawierających cukier;
stosować dietę bogatą w wapń;
spożywać duże ilości wody w celu wspomagania procesu produkcji śliny;
regularnie kontrolować stan uzębienia u dentysty:
raz na 12-24 miesiące – osoby bez problemów z zębami i jamą ustną;
co 6 miesięcy – dzieci (w celu szybszego wykrycia ewentualnych zmian);
przeprowadzać czyszczenie uzębienia w gabinecie stomatologicznym;
w razie potrzeby stosować zalecone przez lekarza kuracje fluoryzacyjne.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3le_z%C4%99b%C3%B3w#Profilaktyka