Jak zrobić implanty i się nie nudzić? - O dentystach

implantologia zabrze

Konsultacje stomatologiczne

Konsultacje dentystyczne, czy też wizyty kontrolne, mają na celu sprawdzenie stanu uzębienia pacjenta i ewentualne wdrożenie leczenia lub przeprowadzenia zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Większość gabinetów stomatologicznyc

Jak zrobić implanty i się nie nudzić? - O dentystach implantologia zabrze
h przeprowadza konsultacje dentystyczne z różnych dziedzin stomatologii. Z konsultacji dentystycznej można skorzystać zawsze wtedy, gdy chcemy zasięgnąć opinii specjalisty oraz poznać dostępne opcje zabiegów, czy to poprawiających wygląd, czy funkcjonalność układu żucia. Dentysta podczas konsultacji przedstawia pacjentowi możliwe opcje leczenia wraz z oczekiwanym efektem końcowym i korzyściami płynącymi z przeprowadzenia danego zabiegu. Konsultacja dentystyczna jest bardzo przydatną usługą, dzięki której pacjent może zdecydować się na najlepszy w jego sytuacji zabieg, czy to mający na celu leczenie czy poprawę wyglądu. Konsultacje dentystyczne są jedną z podstawowych usług świadczonych przez gabinety stomatologiczne, które pozwalają pacjentom na zasięgnięcie porady od specjalisty.


Czym jest leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe zębów jest jedną z wielu usług świadczonych przez lekarzy dentystów pracujących w gabinetach stomatologicznych. Stomatolog przeprowadza leczenie kanałowe zębów w przypadku zaawansowanej próchnicy, gdy zainfekowana została miazga zęba. Leczenie kanałowe zębów jest nazywane również inaczej leczeniem endodontycznym i wchodzi w skład zabiegów wykonywanych w ramach stomatologii zachowawczej. Dobrze wyposażony gabinet stomatologiczny korzysta przy przeprowadzaniu leczenia kanałowego z pomocy mikroskopu, który pozwala na bardziej precyzyjne i dokładniejsze wykonanie zabiegu. Sam przebieg leczenia kanałowego polega na usunięciu zainfekowanej tkanki, wyczyszczeniu i zdezynfekowaniu przestrzeni oraz na wypełnieniu kanałów zęba odpowiednim materiałem. Leczenie kanałowe ma na celu wyleczenie zęba, gdy ten jest mocno uszkodzony przez próchnicę, a użycie zwykłego wypełnienia nie jest wystarczające. Stomatologia zachowawcza, której częścią jest leczenie endodontyczne, ma na celu profilaktykę oraz leczenie ubytków spowodowanych przez próchnicę.


Jak dbać o higienę jamy ustnej

Dbanie o właściwą higienę jamy ustnej jest bardzo ważne, jeśli chcemy utrzymać zęby oraz dziąsła w dobrym zdrowiu. Już od najmłodszych lat dzieciom są wdrażane zasady dotyczące utrzymywania właściwej higieny jamy ustnej. Z pewnością każdy dentysta potwierdzi, że odpowiednia profilaktyka może zapobiec wielu poważnym problemom, dlatego warto regularnie dbać o higienę naszego uzębienia. Gabinety stomatologiczne często posiadają w swojej ofercie konsultacje dotyczące odpowiedniej higieny i profilaktyki. Lekarz dentysta, którego porady zasięgamy w kwestii odpowiedniej higieny, powinien odpowiednio doradzić jakie zasady utrzymania higieny powinniśmy stosować w zależności od rodzaju posiadanego uzębienia. Jeśli nie jesteśmy pewni co do odpowiedniej higieny jamy ustnej, to warto umówić się na wizytę u dentysty na tak zwany instruktaż higieny, dzięki któremu dowiemy się o właściwych zasadach dotyczących higieny zębów wprost od specjalisty. W dbaniu o higienę jamy ustnej bez wątpienia najważniejsze jest regularne szczotkowanie zębów używając odpowiedniej szczoteczki oraz pasty.


Próchnica zębów

Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u dentysty, zwłaszcza przy współczesnym stylu życia, gdzie zęby są narażone na niekorzystne działanie wielu różnych substancji. Lekarz dentysta w ramach stomatologii zachowawczej zajmuje się leczeniem ubytków w zębie powstałych na skutek próchnicy. Próchnica zębów jest to nic innego, jak infekcja bateryjna, która atakuje tkanki zęba. Do powstawania próchnicy przyczyniają się cztery czynniki, które muszą wystąpić jednocześnie, ponieważ każdy z nich osobno jest niewystarczającym czynnikiem do wystąpienia infekcji. Tymi czynnikami są bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Gabinety stomatologiczne często oferują szeroki zakres usług dotyczący zarówno leczenia jak i profilaktyki próchnicy. Warto pamiętać o tym, że nieleczona próchnica może się przyczynić nawet do utraty zęba, dlatego tak ważne jest regularne chodzenie do dentysty na wizyty kontrolne. Stomatologia zachowawcza jest szeroką specjalizacją, której centrum zainteresowania stanowi leczenie i profilaktyka próchnicy zębów.


Rodzaje wybielania zębów

Wybielanie zębów jest zabiegiem wykonywanym typowo w ramach stomatologii estetycznej, której celem jest poprawa wyglądu uzębienia. Gabinety stomatologiczne często oferują dwie podstawowe metody wybielania zębów, a są to wybielanie gabinetowe oraz wybielanie nakładkowe. Obydwie metody różnią się od siebie znacząco, jeśli chodzi o sposób ich przeprowadzenia, koszt oraz właściwości. Wybielanie gabinetowe jest znacznie szybsze i polega na utwardzeniu odpowiednią lampą wcześniej nałożonej substancji wybielającej, a sam zabieg jest całkowicie przeprowadzony w warunkach gabinetowych. Inną metodą jest wybielanie nakładkowe, które trwa dłużej oraz wymaga indywidualnej pracy pacjenta w domu. Metoda wybielania nakładkowego polega na wykonaniu specjalnych nakładek, które pacjent sam zakłada na zęby w domu z odpowiednim środkiem wybielającym. Każda z metod wybielania przeprowadzona przez dentystów posiada własne zalety. Jeśli nie jesteśmy pewni, na jaką metodę powinniśmy się zdecydować, lekarz dentysta jest osobą, u której możemy zasięgnąć porady.


Czym jest chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna jest taką specjalizacją, która pochodzi z dwóch dziedzin medycyny, takich jak stomatologia oraz chirurgia. Dentysta specjalizujący się w chirurgii stomatologicznej może wykonywać szereg różnych zabiegów. Stomatologia chirurgiczna zajmuje się takimi kwestiami, jak leczenie operacyjne jamy ustnej oraz okolic przyległych. Przykładowymi zabiegami świadczonymi w gabinetach dentystycznych z zakresu chirurgii stomatologicznej są ekstrakcje zęba, zakładanie implantów oraz chirurgiczne wydłużenie koron. Ciekawostką dotyczącą chirurgii stomatologicznej jest to, że jako jedna z dwóch specjalizacji stomatologicznych jest powszechnie uznawana przez kraje członkowskie Unii Europejskiej. Chirurgia stomatologiczna, jako specjalność z dwóch dziedzin medycyny, wymaga przygotowania ogólnochirurgicznego. Podstawowym zabiegiem wykonywanym przez dentystę w ramach chirurgii stomatologicznej jest ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie. Innym zabiegiem chirurgii stomatologicznej oferowanym przez gabinety stomatologiczne jest ewakuacja ropnia.